Začínáme

30. října 2009 v 14:25 | Michal
Po delší odmlce způsobené odchodem Honzy Stávka z naší fakulty si Enologický kroužek ZF MZLU dovoluje oznámit, že zahajuje svou činnost.
Dostalo se mi té cti a byl jsem studenty 5. ročníku požádán, zda bych se neujal organizace a vedení enologického kroužku. Spolu s Ing. Mojmírem Baroněm se proto pokusíme navázat na tradici a vytvořit neformální skupinu, kde bude možné prohlubovat své znalosti o víně. Z tohoto důvodu jsem k dalším možným diskusím vytvořil i tento blog.
Pro ty, kdo se s enologickým kroužkem dosud nesetkali se jej pokusím trochu charakterizovat a stanovit základní pravidla.

Enologický kroužek je místo setkání nad vínem a diskuse o něm. Vzhledem k místu a času setkání zde jistě budou dominovat studenti, případně pedagogové Zahradnické fakulty MZLU, ale v žádném případě nejde o uzavřenou společnost a každý je vítán.

Základní pravidla jsou dvě:

1) Vstupenkou na setkání enologického kroužku je lahev vína.
Každé setkání je nějak vymezeno a je vhodné přinést víno korespondující se zvoleným tématem. V případě, že takové víno není k dispozici nechť se každý snaží přinést víno, co nejvíce podobné. U vinařů se předpokládá, že se pochlubí vlastní produkcí, ostatní jsou odkázáni na obchodní síť, spolužáky či jiné zdroje. Zde je třeba zdůraznit, že hlavním posláním kroužku je zdokonalení vlastních znalostí a praktických zkušeností s hodnocením vína a proto jsou vítány i diskutabilní vzorky.

2) Každý si přinese vlastní skleničku.
Doporučena je standardní degustační OIV sklenička, ale lze použít libovolnou vhodnou skleničku z čirého skla na stopce. Víno lze samozřejmě pít i z dlaně, ale není to příliš praktické.

Průběh setkání je v podstatě prostý. Na začátku se donesená vína seřadí do vhodné posloupnosti, podle které se pak postupuje. Nejdříve je víno představeno (původ, technologie, cena atd.) a pak následuje jeho zhodnocení a diskuze. Tento postup se opakuje až do vyčerpání vzorků. Na závěr se provede celkové hodnocení, kdy každý má možnost vínům celkem přidělit 6 bodů (v doporučeném poměru 3; 2 a 1bod). Prostým součtem se pak určí pořadí.

Pro první setkání jsme zvolili poměrně široké téma a to bílá vína ročníku 2008. S obstaráním vzorků tedy problém nebude. Sejdeme se v úterý 3. listopadu od 19 hodin v posluchárně D11.


Tak v úterý
Michal
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama