Listopad 2009

Jak dál?

30. listopadu 2009 v 23:19 | Michal
Měla by to být odpověď na komentář Miloše M., ale pro přehlednost blogu to dávám jako hlavní téma.
Zcela souhlasím, že enologický kroužek se stává poněkud kvantitním. Ono nejde o lámání rekordů, ale o popovídání si nad vínem. Jímá mne jistá obava, že pro nezanedbatelnou část účastníků není víno studnicí poznání, nýbrž zdrojem alkoholu a podle toho to taky tak vypadá. Protože jsem nějakou kolizní situaci podvědomě očekával, zavedl jsem tento blog jako diskusní fórum k projednání nápravných opatření. Tedy základní otázka zní:" Jak oddělit zrno od plev?"
a přitom "nevylít vaničku i s dítětem". Tož od "hard core" očekávám relevantní návrhy.
S výtkou ohledně rosé souhlasím.
Další otázkou je téma příštího setkání. Dohodnuta jsou bílá vína z burgundských odrůd (Aux, RB, Chard, RŠ, RM-klaret), leč tradičním tématem před vánoci jsou šumivá vína a sekty. Tak se k tomu vyjádřete.

P.S. : Nějaký report z mladých vín dám snad v dohledné době dohromady.

Hotovky 2009

23. listopadu 2009 v 12:42 | Michal
Další setkání Enologického kroužku ZF MZLU je již zítra 24. Listopadu od 19. hodiny v posluchárně D 11. A budeme-li mít dobrou vůli, možná se tam i vejdeme. Tématem budou mladá, již hotová vína 2009. Toto téma je třeba blíže upřesnit. Od vinařů se očekávají vína čistá, není však podmínkou, aby to byla vína jiskrná. Není to seminář o filtraci. Očekávám přirozeně rostlá vína ranějších odrůd (muškáty, MT, VČR, Ng, MP, Dorn),ale není to samozřejmě podmínkou.
Ostatním zbývá komerční produkce S-M, oficiálně se označují jako Svatomartinská, ale zřejmě budou z jiného oboru, neboť se mi u značného procenta vzorků zdá, že sadisté je vyrábějí a masochisté pijí. Pokud se najde zástupce mladého vína z ciziny (Beaujolais Nouveau, atd.), bude to jen ku prospěchu.
Předběžnou účast přislíbil i Ing. Marek Babisz z Národního vinařského centra ve Valticích.

Tak zítra s Mojmírem nashledanou u vína
Michal

Červená vína 2008

13. listopadu 2009 v 10:06 | Mojmír
Po velice vydařeném prvním kole enologického kroužku, kde se sešlo přes dvacet velice pěkných vzorečků vín jsme si kladli s Michalem otázku, co bychom mohli zlepšit a kam příští "enolog" směřovat. Shodli jsme se, že by nebylo marné snažit se podat jako výstup co možná nejobjektivnější přehled ochutnaných a zhodnocených vín a současně zasvětit některé méně zkušené zúčastněné do tajů stobodové hodnotící stupnice, která je u nás tou nejpoužívanější. Ti protřelejší degustátoři si aspoň s ledovým klidem procvičí sčítání a nám se v těchto, na soutěže vín, hluchých měsících aspoň nebude tolik stýskat po číslech vyjadřujících kvalitu vín a nebudeme ze sna vykřikovat, že šampion výstavy je vzorek číslo 546.
V tomto duchu proběhl v úterý 10.11. 2009 od 19:00 hodin druhý enologický kroužek na téma červená vína 2008. Účast byla očekávána zhruba ve stejném počtu jako účast prvá. Očekávání však bylo značně překročeno. Účast byla tak vysoká, že příště bude pravděpodobně nutné obsadit aulu. Za vše výstižně mluví fakt, že pozdě příchozí Honza Stávek již neměl volné místo na sezení a byl mu tudíž přenesen luxusní ústavní divan.
Nejen lidí však oproti prvnímu enologickému kroužku přibylo! Sešlo se také 31 vzorků vín, z nichž až na několik málo výjímek většina splňovala podmínku "červené 2008", za což je nutné všechny příchozí náležitě pochválit. Ta která podmínku nesplňovala jsme bez lítosti... vypili také.
Kdo chtěl, dostal při vstupu hodnotící papír a byl tak členem souboru lidí, z jejichž hodnocení byli vyhotoveny průměry. Tyto průměry jsou viz. níže ukázány, u tří nejlepších vzorků bylo škrtnuto nejvyšší a nejnižší hodnocení a ze zbytku hodnot vyšla první tři místa degustace. Dovolil jsem si pro malé připomenutí a shrnutí přidat subjektivní krátké zhodnocení každého vína.

Červená vína ročníku 2008

9. listopadu 2009 v 12:17 | Michal
Již zítra v úterý 10. listopadu, v předvečer svatomartinského běsnění, se v pokoji sejdeme nad červenými víny ročníku 2008. Místo a čas zůstávají stejné. Svou účast předběžně přislíbil i ing. Jan Stávek.


Poprvé v tomto semestru

9. listopadu 2009 v 11:52 | Michal
S menším zpožděním se dostávám k hodnocení vín, která se objevila na prvním setkání obnoveného enologického kroužku ZF MZLU.
Protože každé hodnocení nemůže být pozitivní a dříve nebo později se tu vyskytnou komentáře o samozvaných mlaskalech, pokusím se o chabou obranu. Tak předně každé senzorické hodnocení vína je z principiálních důvodů subjektivní, neboť je prováděno značně ovlivnitelnými smysly a především na to není etalon. Dále, jakmile víno opustí sklep, musí každý počítat s tím, že bude hodnoceno, chváleno, či kritizováno a to zvláště pokud na láhev nalepí etiketu. To v žádném případě není pohrdání vinařovou prací, ale pouze její zhodnocení.
Konečně víno se hodnotí v daném okamžiku, ne jaké bylo nebo jaké může být, i když o tom lze samozřejmě diskutovat.
A ještě maličkost, nadržuji drobným vinařům.