Červená vína 2008

13. listopadu 2009 v 10:06 | Mojmír
Po velice vydařeném prvním kole enologického kroužku, kde se sešlo přes dvacet velice pěkných vzorečků vín jsme si kladli s Michalem otázku, co bychom mohli zlepšit a kam příští "enolog" směřovat. Shodli jsme se, že by nebylo marné snažit se podat jako výstup co možná nejobjektivnější přehled ochutnaných a zhodnocených vín a současně zasvětit některé méně zkušené zúčastněné do tajů stobodové hodnotící stupnice, která je u nás tou nejpoužívanější. Ti protřelejší degustátoři si aspoň s ledovým klidem procvičí sčítání a nám se v těchto, na soutěže vín, hluchých měsících aspoň nebude tolik stýskat po číslech vyjadřujících kvalitu vín a nebudeme ze sna vykřikovat, že šampion výstavy je vzorek číslo 546.
V tomto duchu proběhl v úterý 10.11. 2009 od 19:00 hodin druhý enologický kroužek na téma červená vína 2008. Účast byla očekávána zhruba ve stejném počtu jako účast prvá. Očekávání však bylo značně překročeno. Účast byla tak vysoká, že příště bude pravděpodobně nutné obsadit aulu. Za vše výstižně mluví fakt, že pozdě příchozí Honza Stávek již neměl volné místo na sezení a byl mu tudíž přenesen luxusní ústavní divan.
Nejen lidí však oproti prvnímu enologickému kroužku přibylo! Sešlo se také 31 vzorků vín, z nichž až na několik málo výjímek většina splňovala podmínku "červené 2008", za což je nutné všechny příchozí náležitě pochválit. Ta která podmínku nesplňovala jsme bez lítosti... vypili také.
Kdo chtěl, dostal při vstupu hodnotící papír a byl tak členem souboru lidí, z jejichž hodnocení byli vyhotoveny průměry. Tyto průměry jsou viz. níže ukázány, u tří nejlepších vzorků bylo škrtnuto nejvyšší a nejnižší hodnocení a ze zbytku hodnot vyšla první tři místa degustace. Dovolil jsem si pro malé připomenutí a shrnutí přidat subjektivní krátké zhodnocení každého vína.1) CS ROSÉ 2008 - PS; Slovensko: Zaviňovací vzorek pro nakalibrování "huby", nicméně velice pěkné, expresivní rosé. Barva lehká, pivoňková s lososovým odstínem, vůně typická pro CS plná rybízu a angreštových tónů, chuť středně intenzivní s vysokou až neharmonickou kyselinkou.
77,3 b

2) MP 08 J; malovinař: Pěkný, mírně přidušený vzoreček vyrobený bez sudu, vyšší alkohol, středně intenzivní chuť po třešních a hořké čokoládě. Vydařená jakostka.
78,1 b

3) MP 08 Dědův; malovinař: Přívlastkovou kategorii "dědův" jsme určitě neslyšeli naposled:) Jinak šlo o víno značně naoxidované bez zbytků charakteru odrůdy, nicméně víno snadno zachránitelné.
60,4 b

4) Dr 08 J; Venus: Víno temné granátové barvy s výrazným fialovým meniskem, vůně ovocné lehce přidušená, chuť příjemná spíše lehčí, výrazné taniny v dojezdu. Pěkná jakostka.
83,0 b

5) Dr 08 PS: Netipické víno barvou, vůní i chutí. Chybí hustota, vysoký oxid siřičitý, neharmonické.
72,2 b

6) Dr 08 PS; Krasňanský Lukáš: Krásná barva, velice zvláštní intenzivní vůně po vlašském ořechu, rumu a čokoládě, chuť plná, hladká. Velice zajímavý a rozporuplný vzorek.
74,9 b

7) Sv 08 PS; Venus: Tmavě rubínová barva s nevyvětranými odlesky, vůně reduktivní, višňovo-rybízové tóny, chuť ovocná, středně intenzivní, čistá, dochuť pichlavější tříslo.
83,5 b

8) Sv 08 PS; Terra Parna SVK: Barva světlejší s meniskem sušených meruněk a pomerančů, vůně intenzivní, plná marmeládových tónů, podpořená dobře zakomponovaným barriquem, chuť plná sušených švestek a višní, perzistence doladěná dlouhou toastovou chutí páleného dřeva. Na čistý vavřinec až podezřelá plnost a harmonie.
84,1 b

9) Sv 08 20°NM; malovinař: Typický vávra, velice slušně udělaný, víno pro dlouhé večery.
77,4 b

10) Fr 08 VH; SVK: Víno přezrálé barvy, vůně i chutě. Marmeládové tóny ve vůni kazí příliš vysoký a nezakomponovaný alkohol, který v chuti značně pálí. Lehká živočišnost.
80,0 b

11) Fr 08 20°NM; malovinař: Víno s příjemnou barvou, vůně mírně rozhozená se zbytky ovocnosti, chuť značně nasycená oxidem uhličitým, vysoká acidita, pravděpodobně stále žijící víno. Nikterak neuráží.
77,5 b

12) Karmazín 08 PS; Stávek H: Víno příjemné rubínové barvy, vůně krásně otevřená, vyvětraná, plná lehkých třešňo-višňových tónů, chuť středně intenzivní, velice elegantní a čistá. Víno brilantně vyrobené, velmi lehké a příjemné. Na velmi dlouhé pití:)
82,9 b

13) Fr 08 PS: Reduktivní barva plná fialových odstínů, vůni ruší zbytky MLF, "doktořinka", v chuti nerozvinutý potenciál, přidušené. Jinak víno po vyvětrání velice slibné.
81,5 b

14) Fr 07 PS: Víno již více naležené s mírnou těkavostí, barva stále svěží, vůně plná višní v čokoládě, již mírná likérovost, chuť plná, čistá, středně intenzivní až intenzivní s harmonickou perzistencí.
77,1 b

15) An 08 J; malovinař: Víno již v barvě silnější s fialovým meniskem, ve vůni vysoká ovosnost, ale znatelná oxidáza, v chuti čisté, perspektivní, nicméně již plošší.
78,1 b

16) MI-5-26; školní: Vysoká až barvířková barva, vůně široká až oxidativní, chuť plná, ohnivá, znatelné pyrazinové tóny po Cab. Sauvignonu. Toastovaná dochuť.
79,0 b

17) MI-5-76; školní: Tentýž případ s ještě vyšší oxidací ve vůni i chuti. Likérové tóny. Ploché.
75,5 b

18) MI-5-100; školní: Již zachovalejší víno, v barvě tmavě fialové, vůně mleté papriky, třešní a hořké čokolády, v chuti harmonické s kávovou perzistencí.
82,6 b

19) MI-5-106; školní: Velice podobné víno jako vzorek 17.
76,7 b

20) MI-5-114; školní: Opět velice podobné víno bez budoucnosti v láhvi.
74,1 b

21) Carmenere; školní: Víno tmavě rubínové barvy s vůní mleté papriky, hořké čokolády a pálícího se dřeva révy, chuť intenzivní, kabernetová, makovicová doladěná toastovanou perzistencí.
85,7 b

22) Malbec 08; ARG: V barvě temné neprůhledné víno, vůně přezrálá plná barr. sudu. Chuť velice plná, zemitá a kořenitá doladěná dlouhou, nevstřebanou praženou perzistencí.
84,7 b

23) CM 08 J; Polehňa J.: Víno typicky granátové barvy s jemnou makovicovou vůní s tóny rybízu, chuť lehčí, odrůdová, v perzistenci však slabě až středně intenzivní myšinové tóny.
74,9 b

24) Neronet 08 J; Durdovanský: Víno tmavé, neprůhledné. Ve vůni barvířkové, s tóny rybízu a vařených kdoulí. Chuť středně plná s jemně myšinovým dojezdem.
72,3 b

25) Me 08; SVK: V barvě rubínové, vůně barr. sudu s malou ovocností, chuť těžce pražená s charakterem netypickým pro severní vinařskou oblast. Víno jinak čisté, těžší.
76,6 b

26) Me 08; Dědův: Dědova vína jsou velice charakterní a zajímavá, nicméně dosti oxidativní. Barva odpovídající, vůně s velice netypickým tónem dýňové dřeně, chuť již trochu plochá.
60,3 b

27) Me 08 26°NM; malovinař: Víno světle rubínové, přezrálé barvy s meruňkovým meniskem, vůně jahodovo-třešňové marmelády, silná, alkoholická, chuť robustní, intenzivní marmeládovost, perzistence jemně doladěná barr. sudem
87,5 b

28) CS 08 18°NM; malovinař: Granátová barva, vůně trochu přidušená, ale aromaticky velice zralá. Chuťí středně plné víno s vyšší aciditou. Velice pěkně udělaná jakostka.
79,4 b

29) RM 08 26°NM; Polehňa J.: Typická světle rubínová barva s hnědým meniskem. Vůně intenzivní, ořechová s náznakem ostružin, alkoholická. Chuť plná, robustní, nahořklá s dochutí slupek ořechů a perzistencí tábáku.
88,0 b

30) RM 08 24,5°NM; malovinař: Opět typická barva s ještě světlejším odstínem a lososovým meniskem. Vůně intenzivní, kořenitá až zemitá, plná ořechů a sušených švestek. Chuť plná, dlouhá s kávovým závěrem.
88,6 b

31) Alibernet 08 - fortifikované; Stávek J.: Tmavá, neprůhledná barva. Nádherná marmeládová vůně s tóny rybízu a višní. Chuť sladěná, v dochuti hořká čokoláda. Přes reduktivní pojetí víno čisté bez postranních tónů.
85,2 b


Suma sumárů se vítězem velmi dobře obsazeného enologického kroužku na téma červená vína 2008 stal vzorek číslo 30 - Rulandské modré 2008, 24,5 °NM, výrobce malovinař (Baroň-Pavlů). Na druhém místě opět RM 08 - Polehňa J. (vz. č. 29) a na místě třetím Merlot vz.č. 27 opět Baroň-Pavlů.
Body jsou průměrem jedenácti hodnocení. Na svou obranu uvádím, že jsem narozdíl od jiných, vína z vlastní produkce nebodoval a tudíž jsem neovlivnil jejich umístění. Originály a statistika vzorků je pro každého u mě k nahlédnutí.

Rád bych poděkoval všem zúčastněným za přinesená vína a za objektivní hodnocení. Druhé setkání u vína hodnotím jako podařilé a již teď se těšíme s Michalem na setkání třetí na téma:

Mladá, hotová vína 2009 24.11.2009 19:00

Na tomto místě bych rád zdůraznil přívlastek hotová vína. Košt mladých, většinou kalných, vín bývá tradičně na Mikuláše, tudíž bychom byli rádi, aby nedošlo ke zbytečnému kolidování těchto akcí.

U vína nashledanou,
Mojmír.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 J.Č. / Jižní svah J.Č. / Jižní svah | E-mail | Web | 19. listopadu 2009 v 8:55 | Reagovat

Nový web/blog o víně a vypadá dobře, hurá! :)

2 znojemský zástupce znojemský zástupce | 23. listopadu 2009 v 11:47 | Reagovat

Zdravím, velká pochvala pro Ing. Baroňe a Ing.Kumšty. Dalo by se říci, že jsem nováček tady v Lednici, ale tento enolog podle mě bude sklízet ještě velké ovace. Skvělá práce, mějte se

3 Luboš Luboš | 18. prosince 2009 v 9:58 | Reagovat

wow, držím palce, člověk jen odejde a už se dějí věci .)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama